TOYOTA DYNA
| PRICELIST
Pricelist Toyota Dyna
| TYPE | M/T | A/T |
| 4X2 6M/T | 536.900.000 | - |
| 4X2 6M/T (PTO) | 541.600.000 | - |
| SPESIFIKASI
| Performance | |
|---|---|
| Max Power | 110 bhp |
| RPM at Max Torque | 1800 rpm |
| Displacement | 4009 cc |
| RPM at Max Power | 2800 rpm |
| Max Torque | 284 Nm |
| Fuel Type | Diesel |
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Gross Weight | 5200 kg |
| Overall Height | 2120 mm |
| Overall Length | 4745 mm |
| Overall Width | 1717 mm |
| Wheelbase | 2530 mm |
| Fuel Tank (litres) | 100 |
| Suspension & Brakes | |
|---|---|
| Brakes | Drum with Two Leadfing Shoes with Vaccum |
| Front Suspension | Rigid Axle with Leaf Spring |
| Parking brakes | Internal Expending on Output Shaft |
| Rear Suspension | Rigid Axle with Leaf Spring |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Tiltable Cabin | Yes |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Engine Details | |
|---|---|
| Engine Cylinders | 4 |
| Engine | Diesel 4 Stroke, Inline 4 Cylinder, Direct Injection, Turbocharger with Intercooler |
| Wheel & Tyre | |
|---|---|
| Front Tyre | 7.50-15-12PR |
| Rear Tyre | 7.50-15-12PR |
| Steering | |
|---|---|
| Power Steering | Yes |
| Steering | Power Steering |
| Tiltable Steering | Yes |
*Keterangan : Spesifikasi yang ditampilkan merupakan unit dengan tipe tertinggi.
Untuk mengetahui informasi tipe unit lainnya, Anda dapat menghubungi kontak yang tersedia pada website ini
| CONTACT INFO
DION TOYOTA
(Sales Executive)
Call : 0853-6505-0508
Whatsapp : 0853-6505-0508
Email : muhammad.dionardi@tso.astra.co.id
Feel free to contact us and chat with me.
| TOYOTA DEALER
AUTO2000 BY PASS PADANG
Jl. Manunggal Pagai No. KM. 12, Sungai Sapih, Kec. Kuranji
Kota Padang, Sumatera Barat 25174
